tr

Topraklama Nedir?

Topraklama Nedir?

Elektrik, insan hayatını kolaylaştıran önemli keşiflerden biridir. Hayatımızın her yerinde yer almaya başladıkça beraberinde birçok sorunu getirmiştir. İnsan hayatını tehlikeye atabilecek boyutlarda kaçak durumlar oluşabilir. Kaçak durumlardan korunmak amacıyla alınan önleme topraklama denir. Bu doğrultuda topraklama nedir araştırmaları ön plana çıkmaktadır.

Topraklama, elektrikle çalışan aletlerde oluşabilecek muhtemel bir kaçak durumuna karşı alınan çok önemli bir önlemdir. Kanunen zorunlu olan bu işlem elektrik çekilen her alanda bulunmak zorundadır. Esasında kaçak oluşan elektriğin belirli bir yöntemle ve iletken aracılığıyla toprağa verilmesi sağlayan bir sistemdir. Kolaylıkla yapılan bu işlem, öncelikle insan hayatı için daha sonra cihazların kullanım sürelerinin uzun olması için elzem olduğu ifade edilir.

Topraklama Nasıl Yapılır?

Hayati önem taşıyan topraklama işlemi, herhangi bir elektronik araçta oluşabilecek fazla elektrik yükünü toprağa vererek tehlikeli durumlara engel olur. Genellikle nötr ve faz olmak üzere iki elektrik hattı çekilir. Bu iki hat akımın oluşması ve elektriğin cihazlara aletlere ulaşması için gereklidir fakat cihazların güvenliğini sağlamak, elektriğin sağlıklı çalışması için üçüncü bir hat olarak toprak hattı çekilir.

Ayrıca yapılan topraklamaların ölçümlerinin yapılması gerekmektedir. Topraklama ölçümü ve topraklama raporu bulunan tesisler insan can ve mal güvenliğine önem veren tesislerde olması gereken dokümanlardır.

Topraklama Neden Yapılır ve Neden Önemlidir?

Topraklama amacı nedir diyenlere hayati önem taşıyan bir işlem olduğu ifade edilebilir. Esas amacı insan hayatını elektrikten kaynaklı oluşabilecek tehlikelere karşı korumaktır. Bunun yanında birçok açıdan önem arz eder. Topraklama neden önemlidir sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz:

  • Kısa devre olarak bilinen akımlara karşı insanların korunmasını sağlar.
  • Elektrik sisteminin zarar görmesini engeller.
  • Cihazlarda biriken elektrik direncini toprağa vererek cihazların ömürlerini uzatır.
  • Evlerde yapılan topraklamalar özellikle bebekli aileler için önem arz eder.
  • Kanunen yapılması gereken bir yükümlülüktür. Yapılmadığı takdirde can ve mal güvenliği tehlikeye atılmış olur.

Topraklama Çeşitleri Nelerdir?

Topraklama çeşitleri şu şekilde ifade edilebilir:

  • Koruma topraklaması, muhtemel bir elektrik kaçağı oluşumuna karşı yapılan ek bir topraklama çeşidi olarak ifade edilir. Elektronik cihazların insan ile temas etmesi muhtemel noktalarının topraklanması işlemidir. Yüksek gerilim tesisleri kullanılması gereken yöntemdir.
  • İşletme topraklaması, çeşitli işletmelerde elektrik akımının istenilen değerde olmasını sağlayan işlemdir. Akım değerini dengelemek amacıyla sistemlerin gerekliliklerine göre yapılan topraklama olarak ifade edilir.
  • Fonksiyon topraklaması, bir amaç doğrultusunda yapılan topraklama çalışmasıdır. Yıldırıma karşı koruma en yaygın görülen amaçlardandır. Raylı sistem topraklama işlemleri için de geçerlidir.
  • Temel topraklama, dengelemeyi artıran bir yöntemdir. Güçlü akımların bulunduğu yerlerde ve yıldırıma karşı alınan önlemlerde kullanılan topraklama yöntemidir. Zeminin beton ile kaplanması önemli bir noktadır.

Topraklama Ölçüm Raporu için Online Teklif Bölümünden yada 0533 304 45 41 numaralı telefondan teknik destek ve teklif alabilirsiniz.

Topraklama Nedir