tr
Paratoner Kurulumu

Yıldırımın mal ve can sağlığına zarar vermeden toprağa iletilmesinde paratoner sistemleri kullanılmaktadır. Yıldırımdan kaynaklı elektrikli boşalma en az dirençli yolu tercih edeceğinden dolayı bu sistem kullanılmaktadır. Yıldırımdan korunmak amacıyla paratoner kurulumu yapılması gerekmektedir.

Ankara Paratoner kurulumu Elsis Mühendislik olarak yapılmaktadır. Paratoner sisteminin kurulmaması herhangi bir yıldırım düşme olayında çok yüksek zararlara sebep olabilir. Bu nedenle tesisinize gelerek paratoner ihtiyacınızı belirleyip ücretsiz keşif yapmaktayız.

Paratoner tesisatını kurulum aşamasında vinç ve kepçe ihtiyacı oluşabilmektedir. Bu nedenle paratoner kurulumlarından önce kesinlikle keşif yapılması gerekmektedir.

Ankara Paratoner Kurulumu nasıl yapılır?

Paratonerin montaj yapılacağı tesisin çatısına 6 metrelik bir paratoner direğinin ucuna aktif paratoner başlığı takılarak bağlantısı yapılır. Aktif paratoner başlığından 2 adet 50mm2’lik bakır iletken tesisin yüzeylerine bakır kroşeler ile montaj edilerek test klemensine kadar getirilir. Test klemensinden çıkan bakır iletken zeminde topraklama çubuklarıyla irtibatlandırılarak topraklama ölçümü yapılır. Bu değer 5ohm un üzerinde ise ilave topraklama çubukları kullanılarak bu değer 5 ohmun altına indirilir.

Paratoner sisteminin montajından sonra 1 yıl boyunca geçerli olacak paratoner tesisat raporu hazırlanarak tesis yetkililerine teslim edilir.

Mevcut paratoner sistemlerinizi kontrol ettirmek, yeni paratoner sistemi kurmak ve paratoner toprak ölçümünüzü yaptırmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Paratoner Seçimi hangi parametrelere göre yapılmaktadır?

  • Bina Yüksekliği
  • Toprak Durumu
  • Tesis Dış Cephe Malzeme Türü
  • Bina Tahliye Durumu

Paratoner Yönetmelikleri

Bize Sorabilirsiniz