tr
Alçak Gerilim Tesisleri

Elsis Mühendislik olarak alçak gerilim kullanılan tesislerin elektrik imalatlarının tamamını anahtar teslim olarak gerçekleştiriyoruz. İşletmeniz veya şantiyenizde alçak gerilim işlerini tamamını ilgili yönetmeliklere uygun olarak tamamlayarak teslim ediyoruz.

Şantiyenizde ilk olarak temel topraklaması işlerini yaparak topraklama ölçümü nü gerçekleştiriyoruz. Topraklama ölçümleri nin uygun sınır değerler içinde olduğundan emin olduktan sonra diğer imalatlara şantiyenin uygunluk durumuna göre başlıyoruz.

Alçak Gerilim İşleri

  • Tava imalatlarının yapılması
  • Desant ve kablolamanın yapılması
  • Kablo imalatlarının yapılması
  • Ana pano, Kompanzasyon panosu ve tali panolarının imalatlarının ve montaj işlemlerini yapılması
  • Aydınlatma ve priz sortilerinin imalatlarının yapılması
  • Aydınlatma armatürlerinin montajının yapılması
  • Sistemlerin testlerinin yapılması
  • Topraklama ölçüm raporu nun hazırlanması
Ürün Galerisi

Alçak Gerilim Tesislerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alçak gerilim de en önemli noktalardan bir tanesi topraklama ölçümüdür. Tesisinizin topraklama elemanlarının doğru seçilerek can güvenliğini en üst seviyede tutmak uygulama yapan firmaların en dikkat etmesi gereken noktalardan birisidir.

Tesiste yapılan kablolamanın, tesiste kullanılacak güce uygun seçilmesi gerekmektedir. Pano ve cihaz bağlantılarının uygun şekilde yapılarak herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Tesislerde kullanılacak olan panoların testlerinin üretici firma tarafından yapılarak gönderilmesi ve mümkünse uygulayıcının bu testlere katılması gerekmektedir.

Aydınlatma armatürlerinin ve buat bağlantılarının herhangi bir kaçağa sebebiyet vermeyecek şekilde yapılması ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Aydınlatma armatürlerinin montajının düzgün bir şekilde yapıldığı ilgili kontrol mühendisi tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Tesiste kullanılacak olan motor vb. elemanlarının güçleri kontrol edilmelidir ve bu cihazlara uygun ekipmanlar kullanılması gerekmektedir.

Çevre aydınlatma tesisatında, çevre aydınlatma temel betonlarının direğin boyutuna göre seçilmesi gerekmektedir. Kablolaması mesafe ve güç düşünülerek, gerilim düşümü hesabı yapılarak belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca bütün direklerin topraklanması ve topraklama iletkeninin boru içinden değil tamamen çıplak olarak toprak içerisinden geçirilmesi gerekmektedir.

Tesiste kullanılacak malzemelerin tamamı yönetmeliklere uygun olarak seçilmelidir. Fason üretim yapılan malzemeler kullanılmamalıdır. Yanlış kullanılan malzemeler daha sonra sistemin çalışmasını aksatacak ve sorunların oluşmasına sebep olacaktır.

Bize Sorabilirsiniz